Programové znalosti

Videa zde uvedená jsou třetích stran, pokud se nezobrazí, je možné, že je vlastník stáhl ze serveru.

Základní program pro kreslení je AutoCad tedy obecný 2D Cad, který, ale co se týče tohoto programu je dodáván firmou Autodesk v několika verzích. Měl jsem možnost setkat se z verzí LT, plnohodnotnou 3D verzí, verzí Architectural Desktop a Civil 3D. Z toho co jsem napsal nejlépe funguje plný 3D AutoCad bez nějakých nástavb. Kreslení budov v Architectural Desktopu mělo hodně nedostatků s pochybným výsledkem, Civil 3D na liniové stavby (komunikace, kanalizace apod.) je hezká věc s neskutečnými hardwerovými nároky. V době, kdy jsem pracoval ve vodohospodářských stavbách a měl nejmodernější vybavení, program stejně padal, to bylo ale ve verzi 2009 a je možné, že už to tak nečiní.

3D studio max je nádherná záležitost. Je to progam ve kterém je možné vše, ale za cenu utápění se v detailech. Ono to ani jinak není možné, program má nepřeberné množství nastavní a kreslit b něm budovy je trošku potupné. Druhé video znázorňuje krásu detailů, a taky náročnost na výpočet takové animace. 

Dalším z programů rodu firmy Autodesk je Revit Architecture. Na tento program v roce 2009 bylo zdarma školení, aby firma Autodesk nalákala architekty pro svůj produkt. Je to ale opravdu vítečný program o mnoho lepší než starší Architecture Desktop. Právě kombinace tohoto programu a 3D studia by mohla být ideální, ovšem za dvou předpodladů, pokud program člověk ovládá a hlavně na něj má. Je to šílená pálka i pro středně velkou projekční kancelář.  

ArCon je levná varianta Cadu, která plně umožňuje nakreslit stavbu do úrovně projektu pro stavební povolení - a to ještě tak tak na hraně. Je to spíše vizualizační nástroj studií. Práce s ním je ale ve 3D nejrychlejší s výsledkem, že si některé věci člověk prostě musí domyslet, nebo vyrovořit v jiném programu a přiimportovat. Pro běžného člověka je toto ta nejlepší volba. Spolu s nádstavbami se program vyrovná své předražené konkurenci.

Při velkých projektech se plánuje stavební činnost s pomocí programu MS Project. Já jsem byl na školení pro verzi 2007 tedy asi ještě dnes aktuální. Program je obsáhlý k řešení všech možných situací, ale co se týče našeho konkrétního případu přece jen nedostatečný. V Programu není možné sčítat buňky jako v Excelu - to je velké mínus. Další věcí je to, že stavební činnost není kontinuální a je potřeba na začátku vzít víc peněz z úkolu než na konci. Tento problém jsem vyřešil tak, že jsem zřídil fiktivní zdroj tj. pracovníka a tomu se dá nařídit činnost v hodinách, která se na časové ose už zobrazuje. Celé se to potom stejně musí převést do Excelu a tam převést hodiny pomocí procent na koruny. :) je to hatlapatla program, ale ty "pásečky" na časové ose umí dokonale.

Následuje odbočení do světa vektorové grafiky :) CorelDraw je program ve kterém se dá "dělat" všechno a pro svou cenu je vhodný na takové to domácí žvýkání. Bude levnější než podobný program od Adobe. Tady je příklad, jak se dá vytvořit krabička ve 2D s realistickým výzorem. 

A když už jsem byl u vektorové grafiky, přidám ještě bitmapovou. Program na úpravu fotek. Nikoho asi nepřekvapí, že to je Adobe Photoshop. Tady na příkladu řeší zajímovou věc, která se dá využít i ve stavebnictví, koho to zajímá, může se podívat.

A to nejlepší na závěr: Progam Google Sketch Up :) Je to můj současný miláček. Jednoduché, intuitivní a veselé. Nedosahuje sice takových výsledků jako placené programy, ale je ZDARMA :) 

Dají se v něm modelovat budovy pro Google Earth. To si potom člověk zatočí zeměkoulí a zadá "Hodonínský cukrovar" a má ho tam i s popisem. Progam se zatím učím, ale už teď jsem schopný obstojně se v něm orientovat.

 

Pokud by někdo chtěl radu, s jakýmkoliv z uvedených programů může mi napsat a pokusím se poradit.